vav_centrum.png

Představení VaV Centra
VaV centrum

Dne 28. srpna 2012 proběhlo slavnostní otevření výzkumného a vývojového centra SHM. Nové centrum nese jméno profesora Stan Vepřeka z Technické univerzity v Mnichově, který svou dlouholetou odbornou podporou pomohl společnosti SHM dosáhnout špičkové světové úrovně v oblasti technologií přípravy PVD nanokompozitních a jiných vrstev. SHM se tak stává jedinou ryze českou společností s vlastním výzkumným a vývojovým centrem v oblasti PVD technologií, založených na vlastních nápadech a patentově chráněných principech.

VaV centrum bylo spolufinancováno prostředky EU v rámci operačního programu Podnikání a inovace (OPPI), program POTENCIÁL – výzva III.

Součástí projektu celé stavby o ploše 1700m2 je kromě haly určené pro aplikovaný výzkum a vývoj i administrativní část včetně laboratoří o ploše 170 m2 a technologické a laboratorní vybavení, které představují v celkové počáteční investici více jak 50%. Technologická zařízení významně zlepšují podmínky pro vlastní vývoj.

Předpokladem úspěšné investice takového charakteru je zkušenost VaV týmu. Jeho základem v obou společnostech SHM a PLATIT je 12 VŠ v oborech fyzika resp. fyzika plazmatu, programování, elektronika, strojírenské technologie a konstrukce. Tým má za dobu své existence řadu úspěchů ve vývoji vlastních technologií, řešil úspěšně přes 20 projektů s národní i mezinárodní podporou, uplatnil přes 10 patentů nebo patentových přihlášek, má světové prvenství v průmyslové přípravě tzv. nanokompozitních PVD povlaků a komerčních povlakovacích zařízení, která přípravu nanokompozitů umožňují.

Celý projekt počítá s postupným rozšiřováním týmu odborníků i technologického a laboratorního vybavení.