Historické milníky
O společnosti

 • 1993

  založení společnosti SHM dne 5.4.

 • 1995

  příprava prvních PVD povlaků na bázi TiAlSiN. Zahájení spolupráce se společností PRAMET později přejmenované na PRAMET TOOLS.

   

 • 1996

  Zahájení spolupráce s Prof. Stan Vepřekem z Technické univerzity v Mnichově. Prof. S.Vepřek je spoluautorem obecné koncepce tvorby nanokompozitních povlaků. Ve stejném roce zahájila SHM, jako první na světě, průmyslovou přípravu nanokompozitních povlaků.

   

 • 1999

  priorita prvního významného patentu SHM na ochranu povlaků s obsahem křemíku resp. způsobu jejich přípravy.

   

 • 2000

  priorita druhého nejvýznamnějšího patentu SHM na ochranu povlakovacího systému využívajícího rotační katody se speciálním vnitřním uspořádáním magnetického pole.

   

 • 2002

  založení společné firmy PIVOT a.s. se švýcarským partnerem PLATIT AG dne 27.3. Zahájen vývoj a výroba povlakovacích zařízení řady „π“.

   

 • 2004

  otevření moderního závodu v Šumperku. Celková výrobní plocha 1500 m2 a administrativní 600 m2.

   

 • 2006

  založení dceřiné společnosti SHM Slovakia. Jde o výrobní pobočku, zajišťující povlakování pro slovenský a polský trh.

   

 • 2010

  ocenění pro spolumajitele společnosti pana Pavla Holubáře titulem Manažer odvětví „Výroba nástrojů a zařízení“ roku 2010 v prestižní soutěži Manažer roku pořádané ČMA, KZPS a SP ČR a druhé ocenění Podnikatel roku Olomouckého kraje ve stejně prestižní soutěži Podnikatel roku, kterou pořádá tradičně společnost Ernst&Young.

   

 • 2012

  Otevření vlastního VaV centra se jménem „Centrum S. Vepřeka“, jako pocta světově uznávanému odborníkovi z Technické univerzity v Mnichově, který svou dlouholetou odbornou podporou pomohl společnosti SHM dosáhnout špičkové světové úrovně v oblasti technologií přípravy PVD povlaků. Došlo k rozšíření výrobních, vývojových a administrativních ploch na celkových 4.500 m2.

   

 • 2013

  20 let SHM

 • 2014

  Zahájili jsme výstavbu areálu Senzion ve Velkých Losinách. Jedná se o projekt nájemního bydlení pro seniory, který je součástí aktivit naší mateřské společnosti SHM Investice.

   

  V tomto roce jsme dosáhli na magickou hranici 50 milionů kusů napovlakovaných vyměnitelných břitových destiček, které se v SHM povlakují od roku 1995.

   

   

 • 2015

  Rozšíření nabídky povlaků řady TripleCoating

  Po úspěšném zavedení povlaku TripleCoating Cr jsme představili novinku – povlak TripleCoating SI vyvinutý pro obrábění kalených ocelí nad 60 HRC.

   

  SHM je Odpovědnou firmou roku 2015 Olomouckého kraje

  Ve čtvrtek 9. října proběhlo v Olomouci slavnostní vyhlášení vítězů krajského kola soutěže Vodafone firma roku 2015. Tato cena Hospodářských novin je určena všem firmám v České republice. Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zásahem k největším podnikatelským kláním v zemi. Naše společnost se v této soutěži umístila na 2. místě.

  Soutěž Vodafone odpovědná firma roku 2015 je určena pro podnikatelské subjekty zapojené v hlavní soutěžní kategorii Vodafone firma roku 2015, které dbají na environmentální aspekt podnikání. Odborným garantem kategorie je Asociace společenské odpovědnosti. Jedná se o cenu za podnikatelský přístup, který zohledňuje dopady podnikání na životní prostředí a podporuje společensky odpovědné aktivity.

  V Olomouckém kraji si tento titul odnesla naše společnost SHM.

   

  Zahájení provozu Senzionu,  nájemního bydlení pro seniory v obci Velké Losiny

  Senzion Velké Losiny

 • 2016

  VANADIN – novinka v nabídce PVD povlaků SHM

   

  Povlak CrVN vyvinutý pro tlakové lití hliníku.65729-05-003

  Jedná o povlak, jehož závěrečná vrstva s obsahem vanadu vytváří v průběhu nasazení nástroje unikátní vysokoteplotní kluznou vrstvu.

  Za vznikem vysokoteplotní kluzné vrstvy stojí mechanismus tribooxidace, kdy za zvýšených teplot a za přítomnosti vzdušného kyslíku dochází k oxidaci původních nitridů vanadu na tzv. Magnéliho fáze oxidů vanadu.

  Výsledkem je výrazné potlačení nalepování materiálu a zvýšení životnosti nástroje.

   

  Zahájení rozšíření provozu SHM v Šumperku

  SHM-animace

 • 2017